OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Írsky vlkodav

Tu sa dozviete niečo o mojom obľúbenom plemene:

Írsky vlkodav

Originálny názov plemena : Irish Wolfhound

Krajina pôvodu : Írsko

Doba vzniku : Starovek

Pôvodné využitie : Lov vlkov

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 11 rokov

Hmotnosť : Pes minimálne 54,5 kg Fena minimálne 45,5 kg

Výška : Pes minimálne 79 cm, cieľom je 86 cm a viacej Fena minimálne 71 cm, cieľom je 81 cm a viacej

História
Írsky vlkodlav má veľmi dlhú históriu. Vytrvalé, kľudné a ľahko ovládateľné psy používali k loveniu a ochrane už Kelti, ktorý žili na ostrove, ktorý je dnes znám ako Írsko, už od štvrtého storočia pred naším letopočtom. Tieto veľké psy objavili Rimania, ktorý do Írska prišli začiatkom nášho letopočtu. Svoje vlastnosti získal írsky vlkodlav pravdepodobne krížením chrta s dogovitými plemenami. Po chrtoch zdedil rýchlosť a po dogovitých psoch silu, vytrvalosť a odvahu. Prvá písomná zmienka o týchto veľkých hrubosrstých psoch z Írska pochádza z roku 391 n.l., ďalšie písomné správy pochádzajú až z dobý pozdnejších, napr. z roku 1545, kde v dopise žiada kráľ Jindřich VIII. Lorda Deputyho o zaslanie niekoľko týchto psov. Chov a držanie vlkodlavov bolo vtedajšej dobe výsadou šľachty, často boli taktiež posielaným darom kráľovským rodinám. Takto sa síce psy veľmi rozšírili do ďalších krajín, ale chov v Írsku tým bol výrazne znížený, preto v roku 1652 bol vydaný zákaz vývozu írskych vlkodlavov z Írska. Na konci 19. storočia bol írsky vlkodlav uznaný ako plemeno a bol vypracovaný i jeho štandard.

Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych iných variáciách.

Všeobecný vzhľad
Írsky vlkodlav je veľký pes, impozantného zjavu, je veľmi silný a svalnatý, napriek tomu elegantného zjavu a ľahkých, bystrých pohybov. Hlava je dlhá, s dlhou, ľahko zašpicatenou ňucháčovou partiou a miernym stopom. Uši sú malé a zložené. Oči má vlkodlav oválne a tmavej farby, svetlé oko je nežiadúce. Hrudník je veľmi hlboký, prsia široké. Chrbát má mať vlkodlav radšej dlhšie než krátke, s klenutými bedrami. Chvost je dlhý a silný, je nesený v miernom oblúku nahor, pri pohybe je nesený trochu vyššie.

Srsť a farba srsti
Na tele, končatinách a na hlave je srsť drsná a tvrdá, dlhšia a zvlášť tvrdá je srsť nad očami a na spodnou čeľusťou. Prípustnými farbami u írskeho vlkodlava je farba šedá, žíhaná, červená, čierna, čisto biela, plavá alebo inej farby, ktoré sú prípustné u deerhounda.

Povaha
Írsky vlkodlav je pes vyrovnanej povahy, je rozvážny, mierny a priateľský. Je taktiež veľmi spoločenský a prispôsobivý.

Spoločenská charakteristika
Svojmu pánovi je tento pes veľmi oddaný a miluje i celú jeho rodinu. Pri správnej výchove sa z neho stáva dokonalý spoločník človeka, ktorý sa dokáže prispôsobiť každému prostrediu. K cudzím ľuďom sa chová taktiež dobrosrdečne. S cudzími psami nevyhľadáva konflikty, nebýva pôvodcom bitiek. K ostatným domácim zvieratám sa chová veľmi ohľaduplne, a nebývajú s ním žiadne problémy.

Vzťah k deťom
K deťom sa tento pes aj keď je mohutný chová veľmi citlivo a jemne. Vystrájaním detí sa nenechá vyprovokovať k útoku, a pokiaľ mu ich počínanie vadí, radšej odíde. Deťom je však nutné vysvetliť, že pes potrebuje svoj ničím nerušený kľud, a že ho musia nechať odpočívať.

Výchova
Výchovu je nutné začať v najútlejšom veku psa, pretože neskoršie už nie je výchova tohoto obrovského psa ľahká. Nevychovaný írsky vlkodlav sa stáva tvrdohlavým, a je tak svojmu pánovi i okoliu skôr na obtiaž než pre radosť. Dôsledný výcvik poslušnosti je dobrým predpokladom, aby sa z írskeho vlkodlava stal poslušný a neodolateľný spoločník. Tento pes sa rád učí, a cviky poslušnosti zvláda dobre a pomerne rýchlo. Výcvik vyžaduje nie len dôslednosť, ale taktiež citlivosť a láskavé vedenie. V žiadnom prípade nie je vhodné u tohoto psa rozvíjať agresívnosť, sám pozná, kedy je potrebné zaútočiť. Aj keď vlkodlav nie je priamo pracovným psom, je schopný absolvovať aj náročnejší výcvik.

Držanie
Najvhodnejším prostredím pre írskeho vlkodlava je rodinný domček so záhradou. Pretože je dobre chránený pred nepriaznivým počasím svojou hrubou srsťou, je možné ho celoročne chovať aj v koterci. Musí však tam mať zateplenú búdu, kde sa môže schovať pred dažďom alebo mrazom. Koterec by však mal byť umiestnený tak, aby mal pes stály kontakt so svojím pánom a s členmi rodiny. Chovať sa ho však dá, za určitých predpokladov, aj v mestskom byte. Veľkosť brlôžka je však nutné prispôsobiť veľkosti dospelého psa tak, aby sa v ňom mohol pohodlne natiahnuť.

Pracovné využitie
Toto plemeno sa nijako pracovne nevyužíva, je vhodný skôr k športovému využitiu a relaxácii.

Pohyb
Írsky vlkodlav potrebuje veľa pohybu. I v prípade, že má pes voľný pohyb na záhrade, je potreba umožniť mu niekoľko krát denne pravidelné vychádzky. Jedna z vychádzok by mala byť dlhšia, aspoň dvojhodinová, aby sa pes mohol dostatočne vybehať vo voľnej prírode. Udržovať v kondícii ho môžete taktiež účasťou v niektorom zo psích športov.

Starostlivosť
Do pol roku života psa postačí pri úprave srsti česanie a prečesávanie, pretože pes má šteňaciu srsť, ktorá sa obmeňuje za dospelú približne v tomto období. Ani pozdnejšie však írsky vlkodlav nevyžaduje zvláštnu úpravu srsti, ale u výstavného psa je vhodné v určitých partiách dĺžku a hustotu srsti upraviť tak, aby boli zdôraznené správne línie tela. Tieto zásahy však musia byť prevádzané s citom. Zvukovod psa udržujeme čistý, pazúriky krátke, aj keď pri svojej veľkosti a váhe sa pri chôdzi po tvrdom povrchu väčšinou samy obrusujú. Občas z kontrolujeme psovi chrup, či sa netvorí zubný kameň.

Strážne využitie
Už impozantný zjav tohoto psa väčšinou odradí prípadného zlodeja. Írsky vlkodlav je vhodný ako k ochrane osôb, tak i majetku, je si dobre vedomý svojej sily, a počína si veľmi neohrozene.

Vhodné športy
Coursing, dostihy chrtov

Najčastejšie nemoci
Bursitída; juvenilný panostitis; osteochondróza; torzia žalúdku

Zvláštnosti plemena
Zvláštnosťou tohto plemena tkvie dozaista najme v jeho vzhľade. Írsky vlkodlav je pes s najväčšou kohútikovou výškou. Oproti svojej mohutnosti a sile je to dôstojný, kľudný a vyrovnaný pes, ktorý vyhľadáva stály kontakt so svojou ľudskou rodinou. Nevyžaduje zvláštnu starostlivosť o srsť, ale už od jeho mladosti je nutné dbať na správnou výživu.

Príprava na výstavu
Príprava psa na výstavu je dlhodobá záležitosť, je teda nutné venovať sa jej už od najútlejšieho veku šteňaťa. Šteňa sa musí naučiť bez ťahania chodiť na vodítku, musí na ňom byť dobre ovládateľný, je taktiež nutné naučiť psa výstavnému postoju a musí navyknúť na dotyky cudzích osôb, pretože rozhodca posudzuje i stav chrupu a u samcov semenníky. Prípravu na výstavu nie je dobré zanedbávať, pretože len správne predvedený pes má šancu získať dobré ocenenie. Pokiaľ sa chystáte svojmu vlkodlavovi pred výstavou upravovať srsť, urobte tak najpozdnejšie tri týždne pred termínom výstavy, srsť tak stačí ešte trochu dorásť a bude pôsobiť prirodzeným dojmom.

Výživa šteňaťa
U tohoto plemena je veľmi závažná otázka rastu. Kvalitný rast ovplyvňuje okrem genetických vlôh a pohybovej aktivity taktiež správna výživa, ktorá určuje podobu a stavbu kostry po celý jeho ďalší život. Dôležitým obdobím pre vývoj kostry je prvých sedem mesiacov života šteňaťa vlkodlava. Nároky na príjem proteínov, minerálov, tukov, cukrov a ďalších živín sú u rastúceho psa oproti dospelému asi dvakrát vyššie.

Výživa dospelého psa
Dospelý jedinec írskeho vlkodlava by mal byť kŕmený dvakrát denne, pričom hlavná krmná dávka by mala byť podávaná večer. Výber hotového krmiva prispôsobte potrebám svojho psa, a radšej voľte značky krmív renomovaných výrobcov. Vyberte taký typ krmiva, ktorý odpovedá veku psa, jeho momentálnej kondícii, zdravotnému stavu a pohybovej aktivite či záťaži.

Výživa starého psa
V tomto veku sa síce znižujú potreby psa na energetickú hodnotu krmiva, ale zároveň rastú nároky na kvalitu, stráviteľnosť a podiel minerálnych látok v podávanom krmive. Pre výživu starnúcich psov dodáva na trh rada výrobcov diéty, ktoré sú priamo určené pre správnu výživu psa v tomto veku, a dodajú vášmu psovi všetky potrebné živiny. Krmná dávka by mala byť rozdelená do niekoľko menších dávok, aby nebola príliš zaťažovaná tráviaca sústava psa.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Írsky vlkodlav uspokojí chovateľa, ktorý sa rozhodol vlastniť psa s najväčšou kohútikovou výškou. Tento impozantný a elegantný pes však vyžaduje nie len veľmi veľa lásky, pozornosti a priateľstvo človeka, ale taktiež úmerné životné priestory. Poskytnite mu taktiež veľa pohybu a zamestnanie, a budete mať po svojom boku dobrosrdečného a verného kamaráta a neohrozeného ochrancu.

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok